July 5 , 2003

Sarnia Ontario

Submitted by Kelly Amos

The 2003 DCC Specialty was held in Sarnia Ontario and was an overwhelming success! There where over 100 entries from all the different disciplines. from Road Trial, Obedience, Agility, Sweepstakes and Conformation. That did not include the Canine Good Neighbour test and Top 20 Competition either.

Obedience: Jim Ham

 

Novice A

  • 1st - Ch. TCJ's Spirit of Spottedwonder (193.5)
    Satin's Clown'N Around x Ch. TCJ Picture Perfect
    Kelly Amos
  • 2nd - Shenandal's Mad About You (193)
    Robsdales Lite'N Evening Time x Ch. Caribelle's Calendar Girl, CD
    Sharon Debor
  • 3rd - Ch. Cranbrooke Cassino (188.5)
    Tuckaway Augusta x Cranbrooke Princess Ariel
    Jennifer Horne
  • 4th - Ch. Brightspot Tabasco Cat (178)
    K-Max Law And Order x Ch. Pepperlane Kona Milada
    Karen & Ross Hopmans

Novice B

  • 1st Ch. Stone Hill's Ima Handsome Dude (195)
    Ch. Sir Alfred Of Stonehill x Ch. Robbsdales Simply Alfredich
    Stephanie Podejko
  • 2nd - Culuriens XXI Gun Salute (180)
    St. Florian Pisces Jordache x Ch. Alfredich Mirliton Cururien
    Melissa Lawrence

Open B

  • 1st - Ch. Skydels N Bentley's Hardrocker, CDX (186.5)
    Ch. Paisley's Pursuing Perfection x Ch. Carriagelane Hollywood Star
    Danielle LeVangie

H.I.T.

  • Ch. Stone Hill's Ima Handsome Dude (from Novice B) (195)

Obedience Junior Handling / Best Overall Junior Handler

  • Nicole Amos and Sprite, Ch. TCJ's Spirit of Spottedwonder

Agility: Cherie Treber and Carol Spoor

Novice B

  • Qualified - Koira Fyrlyte Just Between Us
    Ch. Brightspot Chilkoot Trail x Koira Gossip Page
    Lynn E. Luikart
  • Qualified - Ch. Woodwynd's Home Brew
    Centurion Backdraft Brewer x Woodwynd's Irish Pepper of Pal
    Mary-Lynn Jensen

Excellent A

  • Qualified - Ch. Skydels N Bentley's Hardrocker, CDX
    Ch. Paisley's Pursuing Perfection x Ch. Carriagelane Hollywood Starr
    Danielle LeVangie

Excellent B

  • Qualified - Alfredrich Hotnight'N Dallas, CD AGE
    Ch. Alfredrich Ricco of Caron x Lady Redlight Roxanne
    Debbie Harrison
 
 
 

Conformation:  Dr. Charles Garvin

 

Best of Breed

  • Ch. Cranbrooke Special Delivery
    Ch. Prince Harts x Cranbrooke Talk of the Town
    Linda Taylor

Best of Opposite Sex

  • Ch.Tramac Mochamotion
    Tuckaway Winged Foot x Tramac Sneaking Suspicions
    J.W. Smith

Winner's Dog / Best of Winners

  • Hardwynd Shooting Star
    White Hot Spotlight x Ch. Skydels Supernova of Hardrock
    T. Scannell, T. Ascolese, M-L Jensen

Reserve Winner's Dog

  • Dakota's Fire On Mt. Bryton
    Aberdeen's Sawyer Brown x Ch. Mt. Bryton's Eaude De Chloe
    Cheryl Bartell

Winner's Bitch

  • Absolutely Mt. Bryton
    Aberdeen's Sawyer Brown x Ch. Mt. Bryton's Eaude De Chloe
    Cheryl Bartell

Reserve Winner's Bitch

  • Sunnyoak's Spicen' It Up
    Satin's Clown'n Around x Sunrunner Rambler Gwendalyn
    Thomas & Michele Wrath

Award Of Merits

  • Absolutely Mt. Bryton
    Aberdeen's Sawyer Brown x Ch. Mt. Bryton's Eaude De Chloe
    Cheryl Bartell
  • Ch. Prince Harts
    Ch. Tuckaway Augusts x Ch. Dalmyst Harts Afire
    Todd Jardine

Best Puppy

  • Driftwood Most Triumphant Thyme
    Driftwood Picotee Freestyle x Driftwood One Hot Chile
    Melissa Lawrence, Kathryn Blink

Non Regular Classes

Stud Dog

  • Ch. Prince Harts
    Ch. Tuckaway Augusta x Dalmyst Harts Afire
    Todd Jardine

Sexually Altered Best of Breed

  • Ch. Brightspot Hunter on The Trail
    K-Max Law and Order x Ch. Pepperlane Kona Milada
    Angela & Blair Morosnik

Sexually Altered Best of Opposite

  • Ch. Dalroc's Lady Veronica Tamara
    Ch. Wild Bill Cody at Ravin x Ch. Dalroc's Paisley Princess, CD
    Anthony & Margaret Lefebvre

Junior Handling
There were 6 Juniors entered in classes.

  • Junior Novice - 2nd -Eric Boesveld (Austin)
  • Senior Novice - 1st - Nicole Amos (Lager)
 
 
 

Top 20:
Munti-Breed Judge: Todd Jardine
Breeder Judge: Jeff Gillespie
Handler Judge: Rick Miller

 
  • Ch Crabbrooke Special Delivery
    Ch Prince Harts x Cranbrooke Talk of the Town
    Breeder / Owner / Handler: Linda Taylor
 
 
 

Sweepstakes:  Sam Hart

 

Puppy Sweeps

  • Best Junior in Sweeps - Tateland's Starry Night
    K-Max Law And Order x Tateland's Take Off
    Anita L Tate
  • Best Senior in Sweeps / Best in Sweeps - Sunnyoak's Spicen' it Up
    Satin's Clown'n Around x Sunrunner Rambler Gwendalyn
    Thomas & Michele Wrath

Dogs
6 - 9 Months

  • 1st - Tatelands Sundance Romance
    K-Max Law And Order x Tatelands Take Off
    Anita L Tate
  • 2nd - Driftwood Most Triumphant Thyme
    Driftwood Picotee Frestyle x Driftwood One Hot Chile
    M Lawrence, K Blink

15 - 18 Months

  • 1st - Sunnyoak's Makin Woopee
    Satin's Clown'n Around x Sunrunner Rambler Gwendalyn
    Thomas & Michele Wrath
  • 2nd - Alfredrich Rolling Stonehill
    Ch. Alfredrich Bust A Move x Ch. Paisley's Dotted Swiss
    R Millaire & S Podejko

Bitches
6 - 9 Months

  • 1st - Tatelands Starry Night
    K-Max Law And Order x Tateland's Take Off
    Anita L Tate

9 - 12 Months

  • 1st - Stonehills Whispering Willow
    Ameras Intuition x Alfedrich Gents Prefer Blonds
    Stephanie Podejko

12 - 15 Months

  • 1st - Spottediane Don'tlettheinkrun
    Ch.Flashpoint Totally Austin x Ch. Spottedlane Born To Be Wild
    Jackie Boesveld

15 - 18 Months

  • 1st - Sunnyoak's Spicen' It Up
    Satin's Clown'n Around x Sunrunner Rambler Gwendalyn
    Thomas & Michele Wrath
  • 2nd - Ravin's Keep Fm Sth N Cncar
    Ch. TCJ Right On Target x South St's Fire n' Ice
    Patric & Linda Jones
  • 3rd - Hea Don's Mega Dittos
    Ch. Alfredrich Bust A Move x Ch. Paisley'd Dotted Swiss
    Heather Bateman
  • 4th - Cassiopeia More Than Just- a-Wyn
    Smithforged South Street Road Ready x Ch. Casiopeia's Midnight Madness
    Robert & Diana Smith

Veterans Sweeps:

Best Junior Veteran / Best Veteran in Sweeps

  • Ch. Tramac Mochamotion
    Tuckaway Winged Foot x Tramac Sneaking Suspicions
    J.W. Smith

Best Senior Veteran

  • Ch. Countryroad Strawberry Truffle
    Ch. Countryroad Rolex x Ch. Countryroad Crystal Anne
    Ted & Louise Fahlgren

Dogs

7 - 9 Years

  • 1st - Ch. Woodwynd's Home Brew
    Centurion Backdraft Brewer x Woodwynd's Irish Pepper of Pal
    Mary-Lynn Jensen

9 + Years

  • 1st Culuriens XXI Gun Salute
    St. Florian Pisces Jordache x Alfredrich Mirliton Curuien
    Melissa Lawrence

Bitches

7 - 9 Years

  1. 1st - Ch Tramac Mochamotion
    Tuckaway Winged Foot x Tramac Sneeking Suspicions
    J.W. Smith
  2. 2nd - Ch. Dalroc's Lady Veronica Tamara
    Ch. Wild Bill Cody at Ravin x Ch. Dalroc's Paisley Princess, CD
    Anthony & Margaret Lefebvre

9 + Years

  • 1st - Ch. Countryroad Strawberry Truffle
    Ch. Countryroad Rolex x Ch. Countryroad Crystal Anne
    Ted & Louise Fahlgren
  • 2nd - Ch. Thanewood's Liberty Belle
    Ch. Thanewood Frequent Flyer x Leticia of Cayuga
    Heather & Donald Bateman
 
 
 

Road Trials: Karin Apfel

 

The first annual Canadian Road Trials where held at the Jaybird Ranch in Rockwood, Ontario. At 6:00 AM July 3rd 2003.

There where nine dogs entered and seven of them qualified for their Trail Companion Titles.

H.I.T.

  • Ch. Beachcombers Liquorice CDX, RD, TD
    Elizabeth Zedel

Best Conditioned Dog

  • Ch. Beachcombers Liquorice CDX, RD, TD
    Elizabeth Zedel
  • Ch. Stonehill,s Ima Handsome Dude CD, NA, NAJ, RD
    Stephanie Podejko
 
 
 

Brag Box

 

 

LiquoriceHIT Ch. Beachcombers Liquorice CDX, RD, TC, TD Winner of the first Canadian Road Trial

Liquorice also tied for best conditioned dog with Ch. Stonehill,s Ima Handsome Dude CD, NA, NAJ, RD